לבחור חטיפים בחוכמה

 

לבחור חטיפים בחוכמה

 

העומס ביום יום לא תמיד מאפשר לנו להכין מראש ארוחות מזינות ובריאות ולא פעם נבחר לנשנש חטיף שיספק את הרעב. חשוב שנדע לבחור את החטיף עם הערך התזונתי הרב ביותר,  בהשוואה לחטיפים אחרים ב"עלות" תזונתית נמוכה.

 

לדברי מאת תמר ידין דיאטנית קלינית, יועצת לחברת הרבלייף: " בבואנו לבחור חטיף יש לקרוא את התווית שבגב העטיפה, עליה מצוינים גם הרכיבים מהם עשוי החטיף לפי הכמויות שלהן בחטיף, בסדר יורד, כאשר הרכיב הראשון ברשימה הוא הרכיב הדומיננטי בחטיף, והרכיב האחרון הוא הרכיב שיש ממנו הכי מעט בחטיף.  כן מצוינים בטבלה שעל העטיפה הערכים התזונתיים של החטיף, כך שעם מעט תשומת לב נוכל לעשות בחירה טובה וחכמה של החטיף שנאכל."

 

תמר ידין מסבירה מהן הנקודות המרכזיות שצריך לשים לב אליהן בבואנו לבחור חטיף:

כמות החלבון - ככל שהחטיף יספק יותר חלבון, כך נקבל ערך תזונתי מהחטיף וגם נהיה שבעים לאורך זמן, כי חלבון, בהשוואה לפחמימה, מעודד שובע.  שימו לב גם לסוג החלבון- האם זהו חלבון ממקור איכותי, כמו חלבון מהצומח, מסויה או מאפונה או חלבון פחות איכותי.

 

סיבים תזונתיים- סיבים תזונתיים טובים לייצוב רמות הסוכר בדם, לתחושת שובע ולתנועתיות המעיים. העדיפו חטיף שיש בו גם סיבים תזונתיים, אך קחו בחשבון כי אין הרבה סיבים בחטיפים. הדרך לקבל את הסיבים היא מירקות ופירות, הנאכלים עם הקליפה, או מדגנים מלאים.

 

3.     כמות הקלוריות - כמובן, ככל שפחות, יותר טוב. קחו בחשבון, כי חטיפים אמנם באים בשקיות לא גדולות, אבל גם שקיות קטנות יכולות להכיל עד 450 קק"ל, אז העדיפו חטיפים דלי קלוריות.  במקרים שהחטיף מכיל קלוריות רבות, נסו להחליף אותו בארוחה: שתי פרוסות לחם עם טונה במים יכולות להכיל כמות קלוריות פחותה ולהשביע הרבה יותר.  נקודה נוספת למחשבה- חטיפים בדרך כלל מעוררים רעב ולכן חשוב להשתדל שהחטיף יהיה עם פחות קלוריות, כדי שנשאיר מקום לארוחה מזינה אחריו מבלי שהוספנו קלוריות רבות מדיי.

 

4.     כמות השומן - ככל שיש פחות שומן, עדיף. בדרך כלל כמות שומן גבוהה תתבטא גם בערך קלורי רב.  שימו לב שאין בחטיף הרבה שומן רווי, שהוא שומן בעייתי מבחינה בריאותית.

 

5.     שומן טראנס - שומן טראנס הוא שומן לא טבעי הנוצר בתהליך התעשייתי ההופך את השמן הצמחי למוצק. שומן זה נמצא קשור לעלייה בסיכון למחלות לב וכלי דם ולכן מומלץ להימנע מצריכתו. העדיפו חטיפים עם כמות שומן טראנס הנמוכה מ 0.5 מ"ג ל-100 גר חטיף.

 

6.     כמות הכולסטרול- ברוב החטיפים הקיימים בשוק כבר אין כמויות כולסטרול גבוהות וברובם יהיו פחות מ- 2.5 מ"ג ל-100 גר. עם זאת, הקפידו כי לא יותר מכך.

 

7.     חומרים משמרים- מוסיפים אותם כדי להאריך את חיי המדף וטריות המוצר. אלו לא חומרים טבעיים ומומלץ להמעיט באכילת מוצרים שמכילים חומרים משמרים.

 

8.     צבעי מאכל- מוסיפים אותם למזון כדי לשפר את הצבע של החטיף ולרוב אינם בריאים כלל. יש להימנע מחטיפים עם כמות גדולה של צבעי מאכל, או להעדיף חטיפים עם צבעי מאכל טבעיים.

 

9.     כמות הנתרן- גם כמות הנתרן חשובה, אבל יש לקחת בחשבון כי כל החטיפים עשירים מאוד בנתרן, אחרת ייפגע הטעם שלהם. ההמלצה של משרד הבריאות היא לא לעבור את 1500 מ"ג נתרן ביום והעדיפו לפיכך חטיפים עם הרבה פחות נתרן.  הבשורה הטובה היא, כי לרוב מי שאוכל את החטיפים אלו קהל יעד צעיר, של ילדים, שאינם סובלים מעודף לחץ דם, כך שכמות הנתרן הגבוהה לא מאוד תשפיע עליהם.  צאו מנקודת הנחה, שבכל חטיף תהיה כמות נתרן גבוהה ולכן התמקדו בכמויות החטיפים.  זכרו, שבכל מקרה, אין לאכול יותר משקית חטיף אחת, פעם בשבוע או לכל היותר פעמיים.

 

10חטיף אפוי ולא מטוגן- תהליך הטיגון מוסיף לחטיף קלוריות וגם אינו בריא לכשעצמו. הטיגון לרוב נעשה בשמן עמוק וחושף אותנו לרדיקלים חופשיים- חומרים המזיקים לתאים שלנו. העדיפו תמיד חטיף מוקפץ או אפוי ולא מטוגן.

 

11. גלוטן- גלוטן הוא חלבון הנמצא בעיקר בדגנים, כגון: חיטה, שעורה, שיפון וכוסמין, וחלקנו    רגישים לו ברמה כזו או אחרת. אם אתם רגישים העדיפו תמיד חטיפים ללא גלוטן.

 

חטיף הרבלייף בטעם ברביקיו הוא דוגמא לחטיף טעים, שנותן את חוויית החטיף המלוח והקריספי שכיף לנשנש ועם זאת יש בו ערכים תזונתיים טובים, ביחס לחטיפים אחרים בשוק.  הוא דל בקלוריות ( 134קק"ל לשקית), עשוי מחלבון אפונה איכותי ובכמות נאה (כ-11 גר' לשקית), לא מטוגן כי אם מוקפץ בחום, בדומה לפופקורן והוא ללא גלוטן ומתאים לטבעונים. ניתן להשיג באתר החברה (דרך המפיצים): http://herbalife.co.il

תגובות

רשומות פופולריות