בתוכנית ברוקדייל באוני' בר-אילן הרצו על איסר הראל ועל משפט דמניוק

 

בתוכנית ברוקדייל באוני' בר-אילן הרצו על איסר הראל ועל משפט דמניוק

 

במסגרת ההרצאות בתוכנית ברוקדייל- תוכנית לימודים למבוגרים בתחומי העשרה שונים -  באוני' בר-אילן הרצו שני היסטוריונים על איסר הראל ומשפט דמניוק. את תוכנית ההרצאות הזו מוביל יונה טילמן.

על איסר הראל הרצה ההיסטוריון גדעון מיטשניק. 


יונה טילמן וגדעון מיטשניק (יושב)

הוא גולל את התפתחות השב'כ שאיסר עמד בראשו עם קום המדינה ופירט את צבירת הכוח שלו כאשר בשנת 52' הפך לממונה על כל שירותי הביטחון והמודיעין. בין הצלחותיו: חשיפת מרגלים שעבדו לטובת רוסיה והגוש הסובייטי, חשיפת מחתרת של מפ'ם בתוך השב'כ, כאשר למפ'ם היו פנטזיות מהפכניות פרו-סובייטיות בתחילת שנות ה-50 שכללו השתלטות על המדינה והשלטון. ההישג הגדול ביותר היה לכידת הפושע הנאצי אדולף אייכמן בארגנטינה והבאתו למשפט בישראל. המשבר שגרם לפיטוריו בשנת 63' ע'י ראה'מ דוד בן-גוריון היה פרשת המדענים הגרמניים במצרים, בהם ראה סכנה קיומית בניגוד לעמדת ב'ג. לזכותו יש לציין שגייס לשירות המוסד את יצחק שמיר, לוחם הלח'י ולוחמי לח'י נוספים באישורו של ב'ג.

איתמר לוין, היסטוריון וחוקר השואה , הרצה על משפט דמניוק שהתנהל בשנים 86'-88'. המחוזי הרשיע אותו בזיהויו כאיוואן האיום - בהיותו וואכמן - איש עזר במחנה ריכוז, שהפעיל במחנה ההשמדה בטרבלינקה את המנוע שהזרים את הגזים הקטלניים בהם נרצחו רבבות יהודים ופעל באכזריות נגד קורבנותיו ברגעיהם האחרונים. הוא נידון למוות. בערעור לעליון הוצגו ראיות חדשות ובעקבותיהן הוטל ספק בזיהויו כאיוון האיום. בשל כך זוכה מחמת הספק. ב-2011 הורשע דמניוק ע'י בית משפט בגרמניה באשמת סיוע לרצח של כ-29 אלף איש בעת ששירת במחנה ההשמדה סוביבור ונגזרו עליו 5 שנות מאסר. במהלך הגשת הערעור- הלך לעולמו. יצויין, כי העליון סירב לפתוח מחדש משפטו ולהאשימו על פשעיו במחנה סוביבור מנימוקים משפטיים. לדעת לוין העליון היה צריך לקבל את עמדת המחוזי ולהאשימו על פשעיו.

למעויינים להירשם לתוכניות הלימודים לשנה הבאה, ניתן לקבל פרטים בטל' 03-5317505.

תגובות

רשומות פופולריות