מגילת רות- פירוש ישראלי חדש. בהוצאת "ידיעות ספרים". הדי מגילת רות בארון הספרים היהודי לדורותיו. גילה וכמן. ערך: אביגדור שאנן


מגילת רות- פירוש ישראלי חדש. בהוצאת "ידיעות ספרים".
הדי מגילת רות בארון הספרים היהודי לדורותיו. גילה וכמן. ערך: אביגדור שאנןמגילת רות הוא סיפור פשוט ונוגע ללב המתרחש בעיקרו בשדות בית לחם, על רקע חייהם השלווים והפשוטים של עובדי האדמה. ראשיתו - רעב ומצוקה וסופו - גאולה פרטית ולאומית עם הולדתו של מלך בישראל. במרבית קהילות ישראל נהוג לקרוא את מגילת רות בחג השבועות- הוא חג הקציר, שמופיע במגילה. חוט של חסד נמשך והולך בין פסוקיה והדמויות הפועלות בה- נעמי, רות ובועז- מגלמות בדיבורן ובמעשיהן את הטוב והיפה שבאדם. הספר הוא בעיקרו פירוש ספרותי- רעיוני למגילת רות, אך הוא מביא את היצירה הישראלית לדורותיה, שהושפעה מהמגילה ודמויותיה וכך מצטרף לפירושים שכבר יצאו ביוזמת קרן אבי חי לספרי יונה ואיכה. במגילה באים לידי ביטוי מספר ממצוות התורה: מתנות עניים, ייבום וגאולת אלמנה ושדה. עוד נלמדו מהמגילה דיני קניין והלכות קבלת גרים וכן ההלכה שנתחדשה אז לגבי נישואי תערובת- עמוני ולא עמונית, מואבי ולא מואבית. סיפורה של רות המואבייה משך את ליבם של סופרים ומשוררים ושימש מקור השראה לאמנים, יוצרים ואנשי רוח רבים עד ימינו. דבקותה של רות המואבייה בחמותה והצהרתה: עמך- עמי ואלוקייך אלוקי- הפכו לדוגמא ומופת למתגיירים. אנקדוטה מעניינת שמוזכרת בספר היא שבשפת הקשר הצבאית משמשת המילה "רות"- מילת קוד לאישור קבלת המסר.
ספר נהדר בארון הספרים היהודי, המשופע בתמונות של יצירות אמנות הקשורות למגילה. ד"ר וכמן היא מרצה למדרש ואגדה ופרופ' שנאן הוא מרצה במדעי היהדות ומשמש כיועץ האקדמי של קרן אבי חי. המחיר: 128 ₪. בקנייה באתר ההוצאה: 102.40 ₪.

תגובות

רשומות פופולריות