סגולות ליל הסדרליל הסדר זו ההזדמנות שלנו לחוש בני חורין מתוך האמונה שיש אחד-יחיד-ומיוחד.
לראות בבת עינינו: "שויתי ה' לנגדי תמיד" .

בזכות הזו שיש לנו במצווה של "והגדת לבנך" ,יהי רצון מלפני אבינו שבשמים שייתן בלב בנינו ובנותינו אהבה ויראה
ותהיה יראת השם על פנינו כל ימי חיינו, וייתן לנו בנים ובנות צדיקים וצדיקות עוסקים בתורה ובמצוות.

יהי רצון שנזכה כבר עכשיו שאליהו הנביא יבשר לנו את בשורת הגאולה.


"אחד מי יודע , אחד אני יודע , אחד אלוקינו שבשמיים ובארץ"

ה"קדושת לוי" מספר על מריבה זוגית מלבבת בין הקב"ה לבין עם ישראל. אנחנו קוראים לחג  "פסח", והקב"ה בתורה קורא לו "חג המצות". ה' אומר לנו: יודעים למה קוראים לזה "חג המצות"? כי הייתם כל כך גדולים. כמה בטחתם בי שאפרנס אתכם. איך יצאתם ממצרים לפני שתפח הבצק. "אנחנו?!" אנחנו עונים לו. "הכול בזכותך. איך פסחתַ. הרגת את בכורי המצרים, "וְאֶת בָּתֵּינוּ הִצִּיל". ה', כמה אתה גדול"...

משה רבנו גדל בביתו של מלך מצרים, פרעה. בית של עבודה זרה. כישופים וטומאה. ודווקא המקום הזה הביא את משה לאהבה העצומה שרכש לבני ישראל. מתוך זה הוא שהוא גדל בבית של גויים. בבית של עבודה זרה. הוא העריץ את בני ישראל. הוא העריץ את הייחודיות של העם הזה. את האמונה שלהם. את הדבקות של בבורא עולם. שהאמינו בתמימות בגאולה.

אם משה היה גדל בתוכם לא היה מקבל בהערצה את הייחודיות שבהם. לא היה מבין באמת מה מיוחד בעם הזה. לעיתים אנחנו נמצאים במקום מסוים כי הקב"ה רוצה שנבין ונדע לאהוב את השני. ללמוד לשפוט אותו לכף זכות. על כן נשלח משה לכוש ולמדיין כדי שתהיה בו אהבת ישראל. שתתעורר בו אהבה מתוך מקום של ראייה אמיתית להבדל העצום הקיים בין עם ישראל לעמים האחרים.

והייחודיות בעם ישראל מתבטאת בימים הללו של ההכנות לחג. קונים...קונים...וקונים , אומר הקב"ה: תראו , תראו את בניי , איך הם רצים , מנקים , קונים ושמחים... הקב"ה אוהב כל אחד ואחד מעם ישראל. זו ההזדמנות של כל אחד מאיתנו לקבל את השני באהבה. את ליל הסדר אופפת רוחניות עילאית שיש בה גילוי שכינה. ממש כפי שהיה במצרים – "וְעָבַרְתִּי בְאֶרֶץ מִצְרַם בַּלַּיְלָה הַזֶּה" , בחצי הלילה חל גילוי שכינה.

הלילה הזה מיוחד מכל לילות השנה בריבוי המצוות שיש בו, אשר ניתן לקיימן רק פעם אחת בשנה.
רבי יאשיה אומר: "כדרך שאין מחמיצין את המצות , כך אין מחמיצין את המצוות" וכל מצווה ומצווה הבאה ומזדמנת לידו , עליו להקפיד שלא להחמיץ אותה.


בערב ליל הסדר יש לערוך את השולחן כמה שיותר מוקדם. לאחר שריפת החמץ. "תַּעֲרֹךְ לְפָנַי שֻׁלְחָן נֶגֶד צֹרְרָי" - סידור מוקדם של השולחן הוא סגולה נגד כעסים.

ביום שישי בצהריים אחרי שריפת החמץ , סגולה מופלאה לומר את תפילת רבי שמשון מאוסטורופולי  התפילה מופיעה בתחילת ההגדה. רבי שמשון מבאר באריכות סודות מפי האר"י הקדוש. סגולה מופלאה לומר אותה. גם מבלי להבין. מי שאומר את תפילת רבי שמשון מאוסטרופולי, לא יבואו עליו נגעים וחוליים כל אותה שנה בע"ה.

השכינה מגיעה בליל הסדר, ובודקת את ישובי הבית. החלק החשוב של ליל הסדר זה האוכל. והחינוך הכי גדול, לפי החיד"א, הוא לחכות לאוכל. עד שמגיעים ל"שולחן עורך"...

למה מחכים כל כך הרבה? אומרים חז"ל: להרגילם לצפות לגאולה. כדי שנרגיש שהיה שווה לחכות...

זה הלילה הגדול של השנה. חשובה האכילה. ובפרט אכילת מצה. חובה לנשים מהתורה אכילת ארבע מצות, ואת שתי הראשונות אוכלים בתוך ארבע דקות, וחז"ל מבטיחים לנו שזה לחם של רפואה; המצה היא לחם של אמונה. ויושבים מסובין.

קידוש ליל הסדר. זהו רגע נשגב, זה ממש קידושין, ה"חפץ חיים" היה בוכה בקידוש: "ברוכים הבאים, ברוכים הבאים", כי בקידוש ליל הסדר מופיעים כל הנפטרים של אותה משפחה ונמצאים יחד עם המשפחה בקידוש. כל המשפחה כולה מגיעה לקידוש ליל הסדר, כך אומרים החיד"א וה"חפץ חיים".

"מה נשתנה" זוהי תפילה מאוד גדולה ועת רצון מאוד גדולה, זו הזדמנות לבקש מהקב"ה מה אנחנו רוצים שישתנה השנה.

עת רצון אדירה נוספת כשאומרים "שפוך חמתך על הגויים" , כל הרוצות להינשא השנה צריכות לקום מהשולחן ולפתוח את הדלת. זה הדלת של החתן שלהן ב"ה...

חלוקת האפיקומן:  בעל הבית, כל אחד שהוא מחלק לו חתיכת אפיקומן, שואל כל אחד מה הוא רוצה. הבן אדם מבקש וכולם אומרים "אמן".  זמן חלוקת האפיקומן, אומר הרבי מסלונים, הוא הישועה  שהיתה מוחבאת כל כך הרבה זמן. חצות הלילה, עת רצון עצומה.

סגולה לשמירה ופרנסה: להשאיר חתיכה קטנה מהמצה של האפיקומן, לאחר שסיימו לאכול את האפיקומן, ולהצניעה בבית או בתיק כל ימות השנה.

את שיר-השירים קוראים בחצות הלילה של ליל הסדר, מי שזוכה לקרוא שיר השירים בחצות הלילה. זו סגולה מדהימה לזיווג, ילדים ולפוריות.

בכלל, השירים הם החלק החשוב של ההגדה. "חד גדיא", "אחד מי יודע" ובמיוחד אמירת ה"הלל". כתוב שכאשר עם ישראל שר את השירים של הגדה של פסח, פקע איגרא (הגג נשבר). מסביר הרב הוטנר זצ"ל: כל השנה כולה, הקב"ה "יושב" בשמים. ואילו בליל הסדר, כשאומרים הלל, והקב"ה יורד ויושב איתנו בשולחן ליל הסדר ממש. הוא איתנו, קרוב ושומע כל מילה.

זה לילה של ישועות ענקיות והשירים מעוררים שמחה גדולה בשמיים שמנפצים את כל המנעולים.

על המצה נאמר שהיא לחם של רפואה.כיצד יש לנו בריאות ? כי לפני שנה אכלנו מצה. כיצד יכולה המצה לרפאות ? התשובה היא :"זכרתי לך חסד נעורייך"  הקב" ה, כביכול, מתרגש כאשר אנו אוכלים מצה ואז הוא משפיע שפע של רפואה על כל העולם למשך כל השנה . כעבור שנה נגמרת אותה השפעה ועלינו לאכול שוב מצה...הגר"ש פינקוס זצ"ל

איך אומר הזוהר הקדוש : אם זה כל כך בריא, אז למה לא אוכלים את זה כל השנה? כי זו תרופה. בליל הסדר זה נותן  חיסון לכל השנה כולה. כל השנה כולה  זוכים לאמונה ולשמחה.


ליל הסדר הוא לילה מדהים. הרב חרל"פ אומר שבליל הסדר כל אחד, כולל הפשוט שבעם ישראל, מגיע לדרגת נביא. אפשר לראות בערב הזה כיצד תיראה כל השנה . שבעת הרקיעים פתוחים ואפשר לבקש הכל.

חג פסח כשר ושמח,

תגובות

רשומות פופולריות