לפסח- ספרים חדשים בידיעות ספרים


לפסח- ספרים חדשים בידיעות ספרים


הגדה בהפרעה: מתן צור ואלחנן בן אורי


 
 מאד חששנו מהכותרת, אבל כשפתחנו את ההגדה המיוחדת מיד נרגענו. היא הגדה אורתודוקסית עם ניואנסים מעניינים שיתכן ויגרמו לנו לא להירדם במהלך הסדר וזו אחת המטרות של רבותינו שציוו לחלק אגוזים וקליות לילדים, כדי שלא יירדמו אבל שכחו את המבוגרים, שמגיעים לסדר אחרי שבועות של ניקיונות וחוסר שינה מספקת. הגדה בהפרעה היא הגדה של פסח שמתאימה לכל המשפחה. היא כיפית, קלילה  ולא מאמצת את המוח העייף בלאו הכי. רוצים דוגמא. אז הנה. בין מכות מצרים המודרניות "שירדו" בעריכה: מכת לגו, מכת גרעין לימון בסלט, מכת אוזניות, מכת שיחה עם נציג שירות וכו'. בסיום ההגדה יש את מגילת שיר השירים שנוהגים לאומרה אחרי הסדר. המחברים: מתן צור, תסריטאי, קומיקאי ויו"ר איגוד ממע"א (מעריצי מצה עם אבוקדו) ואלחנן בן אורי, מאייר, קריקטוריסט ואלוף הארץ במריחת חרוסת שאיוריו משובבי הנפש מעטרים את ההגדה. המחיר: 98 ₪. מתנה נהדרת לחג.

הכי בסיסי - שאלות ותשובות על מסורת, אמונה ומנהגי היום-יום היהודיים- איתמר אדלשטיין 
 הכי בסיסי הוא הזמנה פתוחה להבין את העולם הדתי, מנהגיו, אמונותיו ואורחות חייו. הספר מורכב מתשובות לשאלות שהפנו חיילים שאינם שומרי תורה ומצוות אל שותפיהם הדתיים לשירות הצבאי. הוא נולד על מגרש המסדרים של בה"ד 1 במצפה רמון, ובמהלך סדרת חינוך בירושלים בה הועלו שאלות כמו: האם מותר לחילוני להצטרף למניין, למה היהדות נקבעת לפי האם ולא לפי האב, מה זה איסור נגיעה, האם היהדות גזענית, היכן היה אלוקים בשואה,מדוע חובשים כיפה ועוד, מתוך ההבנה כי ידיעת מהות וסיבת המצוות והמנהגים, ההעמקה בהם והרצון ללומדם, מחזקים בראש ובראשונה את החייל/ת שהתחנכו לשמירת המסורת, אך בד בבד גם מסייעים ליצירת דיאלוג מעמיק ופורה בין כל שכבות העם. זהו מסע אל מאחורי הקלעים של המצוות הקלאסיות והשגרתיות, אל מהות מנהגי היום-יום. איתמר אדלשטיין, בוגר ישיבת ההסדר במעלה אדומים, לומד כלכלה ומשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שירת כקצין המדיניות ועוזר לראש חטיבת התכנון בצה"ל. מעביר הרצאות וסמינריונים. בפתיחה יש המלצות על הספר של הרב הראשי לישראל- הרב דוד לאו, הרב חיים דרוקמן- ראש ישיבת אור עציון ויו"ר מרכז ישיבות ואולפנות בנ"ע, הרב נחום אליעזר רבינוביץ'- ראש הישיבה שבה למד המחבר ורבים מפסקיו שזורים בספר, הרב  יעקב צ'יקוטאי, רב העיר מודיעין-מכבים- רעות ואלוף במיל' חגי טופולנסקי- לשעבר ראש אכ"א ומפקדו של המחבר בשירותו הסדיר. בנספח יש ביוגרפיות קצרות של הרבנים המוזכרים בספר. ספר חשוב בארון הספרים היהודי גם למי שנחשב דתי, שיגלה לבטח דברים חדשים. ראוי היה להוסיף מפתח עניינים. המחיר: 98 ₪. באתר ההוצאה: 49 ₪.


דרשה: עיונים במעגל השנה- פנינה נויבירט 
לפרשנות אגדות חז"ל יש מסורת ארוכה מני קדם. הניסיון המוצלח ביותר לקרבם לציבור היה בספר האגדה של ביאליק ורבניצקי, שיצא לאחרונה במהדורה מחודשת. בספר זה מתחברת הרבנית ד"ר נויבירט לתחום זה ופותחת צוהר למדרשי חז"ל הנפלאים, באמצעותם ניתן ללמוד על מהות האמונה והמחשבה של חז"ל ולהנחילם לבני דורנו. הספר מנתח מדרשים הקשורים למעגל השנה היהודי ומעניק לקורא חוויית לימוד מעמיק של מהות חודשי השנה ומועדי ישראל. המחברת מציעה פרשנות מקורית למדרשים הנלמדים, המשלבת את תחומי העשייה המגוונים שבהם היא עוסקת. כך בפרק על חודש ניסן מסבירה המחברת את מהות ארבעת הבנים שבהגדה ואת סדר הצגתם, את מהות סימני ליל הסדר, את פירוש דברי הגמרא על הנאמר בהגדה שמתחילים בגנות ומסיימים בשבח, כיצד הלכות ליל הסדר ומנהגיו מזכירים לנו גם את תופת השעבוד ובו-בזמן גם את היותנו בני חורין וחגיגיות גאולתנו ועוד. ד"ר פנינה נויבירט היא בתו של השר לשעבר, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, גרושתו של הרב רונן נויבירט, מראשי רבני "צהר", מרצה למשפטים ושופטת בבית משפט השלום בת"א ומרצה למחשבת ישראל והספר נבנה מהשיעורים שהעבירה בקהילת ביה"כ "אהל ארי" ברעננה. המחיר: 98 ₪. באתר ההוצאה: 49 ₪.

תגובות

רשומות פופולריות