אלוף במיל' דורון רובין ז"ל: הקצין הישר ביותר בצה"ל


 אלוף במיל' דורון רובין ז"ל: הקצין הישר ביותר בצה"לזו הכותרת בה הכתיר ההיסטוריון ד"ר אורי מילשטיין את כתבתו ב"מעריב"  האחרון על האלוף במיל' דורון רובין ז"ל, במלאות שלושים לפטירתו. במקביל, גם שודר בגל"צ בשידור חוזר ראיון שהתקיים עמו.
מלחמת יום הכיפורים: רובין אמר שבעקבות המלחמה הוא חש אובדן אמון בפיקוד הבכיר. במלחמה היה מג"ד צנחנים 202. הגדוד התאמן לפעול בעורף האויב ואולם המשימה שקיבל הייתה לשמור על מחנה האוגדה ברפידים. דורן החליט שהדבר אינו מתאים לו והפעיל חוליות של ציידי טנקים ויתרה מכך- בלם תנועה של חטיבת טנקים מצרית, שלהערכתו מהלך זה שבר את הצבא המצרי וחולל מהפך במלחמה. דעתו הייתה שבמקרה של התקפה מצרית אין סיכוי למעוזים בקו התעלה לשרוד. חלק ניכר ממחדלי יום הכיפורים , לדבריו, קשור לתפקיד אנשים, בעיקר בפיקוד הבכיר. זו הייתה מלחמה של חיילים ומפקדים מרמת המ"פ ועד המח"ט.
מפקד בה"ד 1: בעקבות לקחיו ביום כיפור הנהיג בבה"ד שינויים בתכנית האימונים, שהכינה את החניכים למצבים הדומים לקרב וכיצד מתפקדים כאשר יש לשנות תכניות לחימה.
מלחמת של"ג: שלושה ימים לפני פרוץ המלחמה התמנה רובין למח"ט שריון 500. אמנם הוצע לו להיות מפקד אוגדה, אך הוא רצה להכיר את תפיסת ההפעלה של השריון. לדבריו, הוא היה כמעט היחיד בחטיבה עם ניסיון בלחימה ביום כיפור, השאר- לא ידעו מה זה מלחמה. המשימה של החטיבה- במסגרת האוגדה של מנחם עינן- הייתה לנוע על הציר המרכזי בהרי השוף על מנת להגיע בהקדם לכביש בירות דמשק, לכתר את הכוחות הסוריים בבקעת הלבנון ולהסיגם לסוריה. האוגדה "נתקעה" בגלל כוחות סוריים שכללו קומנדו ומסוקי נ"ט גאזל שפגעו בטנקים מצפון לעיירה עין זחלתא, עכבו את תנועתה ובשל זאת לא בוצעה המשימה. מילשטיין מביא עדות של מג"ד שריון מילואים שהשתתף במלחמה על כנס מפקדים מרמות מג"ד שקיים הרמטכ"ל רפול לאחר המלחמה. כל המח"טים סיפרו עד כמה הצליחו בלחימה, כשברור היה שכולם משקרים, חוץ מדורון שעלה לבמה, הודה שנכשל ("הגעתי לעין זחלתא והתברברתי") ותיאר את הכשלים כדי להפיק מהם לקחים. רפול סיכם את הכנס: חוץ מדורון כולם סיפרו סיפורים. אזמן עוד כנס ומי שלא יאמר את האמת- יעוף. ובאמת לאחר זמן זרק שני מח"טים מצה"ל. בזכות רפול הוא התקדם לאלוף, אף על פי שרבים חיכו לו בפינה כדי להכשילו.
אלוף וראש מה"ד: דורון הכין את תכנית פו"מ ברק להכשרת הקצונה בדרגת סרן-רס"נ, כיון שלדעתו הקצונה של צה"ל לוקה, מהפיקוד הבכיר ועד הדרג הטקטי. רבים יצאו נגדו, אך הוא זכה לתמיכה של הרמטכ"ל דן שומרון בנושא.
מבצע כחול וחום: תקיפת מפקדתו של אחמד ג'יבריל במבצע משולב: יבשה, אוויר וים- על כל הכוחות פיקד רובין. במהלך המבצע אירעו תקלות רבות, כולל ארבעה לוחמים שנותרו בשטח במשך שבע שעות. בציבור המבצע פורש ככישלון, שרבים ייחסו אותו לרובין. אבל הוא בעצם לקח את האחריות כאשר התחקירים לעומק הראו שהליקויים היו ברמה הטקטית ולא האופרטיבית.
דורון והרמטכ"ל אהוד ברק: ברק התמנה לרמטכ"ל באפריל 1991. דורון היה אז בן 47 וחבר המטכ"ל מאז ינואר 1987. זמן קצר לאחר שהתמנה זימן אותו ברק לשיחה. דורון היה בטוח שבשל ניסיונו הקרבי יציע לו להיות אלוף פיקוד ואולם ברק אמר שהוא רוצה להצעיר את המטכ"ל ואין לו תפקיד עבורו. דורון סיפר: "הלכתי הביתה עם בטן מלאה. לא היה מגיע לי ללכת. הייתי מאוד נאיבי. היום לא הייתי מתנהג באופן דומה. ראיתי בזה הדחה". יש האומרים שכישלון המבצע כחול וחום היה בין המניעים להדחה. בכל מקרה, לדעתנו צה"ל הפסיד לוחם ברמה, שיכול היה להצעיד את הצבא קדימה. יהי זכרו ברוך!

תגובות

רשומות פופולריות